Přejít na obsah
Všechna vydání a metodika

Monitor APK září 2026

Vydání 1. Čísla o neúspěšnosti nizozemské technické kontroly na základě otevřených dat z registru vozidel za období 26. srpna 2023 až 18. srpna 2026.

Z kontrolovaných aut ve stáří 3-5 let dostalo 20,8 % alespoň jednu závadu. U aut ve stáří 15-19 let je to 49,5 %. Kompletní tabulky jsou níže a lze je volně citovat s uvedením zdroje.

Neúspěšnost podle věkových skupin

Podíl kontrol s alespoň jednou skutečnou závadou (upozornění se nepočítají), podle stáří vozidla v okamžiku kontroly. Na základě reprezentativního vzorku dat z registru vozidel.

StáříKontrolySe závadouPodíl
0-2 let3576518,2 %
3-5 let15 7503 27420,8 %
6-8 let18 9815 43628,6 %
9-11 let26 1238 78033,6 %
12-14 let21 5859 24142,8 %
15-19 let25 50112 63449,5 %
20-24 let23 25111 59949,9 %
25-30 let12 4715 75146,1 %

Nejčastější kategorie závad

Podíl kontrol s alespoň jednou závadou v dané kategorii, měřeno na 254 modelech, které Plateop sleduje. Jedna kontrola může spadat do více kategorií najednou.

KategorieSe závadouKontrolyPodíl
Ostatní (blíže nezařazeno)1 250 7005 852 12021,4 %
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení1 166 1445 852 14119,9 %
Osvětlovací zařízení a součásti elektrické soustavy1 076 5255 851 99118,4 %
Brzdové zařízení276 6125 837 0444,7 %
Výhled z vozidla263 8215 848 4964,5 %
Podvozek a jeho části253 8265 834 6254,4 %
Řízení108 7585 742 9561,9 %
Ostatní výbava21 2715 747 0790,4 %
Škodlivé vlivy provozu vozidla9 5643 886 3140,3 %

Modely s nejnižším a nejvyšším podílem

Za každou věkovou skupinu tři modely s nejnižším a nejvyšším podílem kontrol se závadou. Počítají se jen modely s alespoň 1 500 kontrolami v dané skupině; malé počty vytvářejí náhody, a proto zůstávají stranou.

3-5 let

Nejnižší podíl

ModelKontrolyPodíl
BMW Z42 30011,6 %
BMW X42 11713,0 %
BMW X24 34015,8 %

Nejvyšší podíl

ModelKontrolyPodíl
Mercedes-Benz eVito2 05352,0 %
Dacia Dokker2 82544,4 %
Tesla Model X2 47634,2 %

6-8 let

Nejnižší podíl

ModelKontrolyPodíl
Audi SQ52 65216,9 %
Porsche Panamera1 75418,2 %
BMW X42 12918,7 %

Nejvyšší podíl

ModelKontrolyPodíl
Dacia Lodgy2 40948,1 %
Dacia Dokker6 02546,0 %
Ford Ranger2 66943,1 %

9-11 let

Nejnižší podíl

ModelKontrolyPodíl
Audi S32 03421,6 %
BMW X41 79822,8 %
Audi SQ51 64724,8 %

Nejvyšší podíl

ModelKontrolyPodíl
Nissan QASHQAI+21 88151,9 %
Dacia Lodgy3 80049,5 %
Dacia Dokker5 95649,5 %

12-14 let

Nejnižší podíl

ModelKontrolyPodíl
BMW Z42 32418,5 %
Audi A71 63428,6 %
Mercedes-Benz GLK2 63232,3 %

Nejvyšší podíl

ModelKontrolyPodíl
Ford Galaxy2 64954,3 %
Hyundai I 30CW7 14754,1 %
Nissan QASHQAI+26 97754,1 %

Nejmladší věková skupina: 3-5 let

Nizozemská data o kontrolách nemají ročníkovou kohortu jako britský MOT Monitor (rozhodnutí 2026-09-03): nejmladší věková skupina je pro Nizozemsko nejbližší ekvivalent, vozidla nejblíže své první APK. Z modelů s alespoň 1 500 kontrolami ve skupině 3-5 let deset s nejnižším a deset s nejvyšším podílem neúspěchu:

Tyto modely nejčastěji neprojdou svou první APK: Mercedes-Benz eVito (52,0 %), Dacia Dokker (44,4 %) a Citroen Jumper (41,4 %).

Rozhodné datum tohoto bloku: 3. září 2026; čísla z probíhající nizozemské agregace k tomuto datu, ne z okna edice.

Nejnižší podíl

ModelKontrolyPodíl
BMW Z42 30011,6 %
Porsche 9113 65812,8 %
BMW X42 11713,0 %
Porsche Cayenne4 41814,1 %
Audi Q82 29114,4 %
Mercedes-Benz S 350 D1 69114,4 %
BMW 440I5 78814,8 %
Volvo S603 12015,3 %
Volkswagen California2 96715,4 %
BMW X24 34015,8 %

Nejvyšší podíl

ModelKontrolyPodíl
Mercedes-Benz eVito2 05352,0 %
Dacia Dokker2 82544,4 %
Citroen Jumper3 99741,4 %
Tesla Model S3 60235,4 %
Dacia Logan3 69035,1 %
Tesla Model X2 47634,2 %
Suzuki Celerio4 21632,5 %
Ford Ranger3 60332,1 %
Volkswagen Kombi3 63331,7 %
Renault ZOE13 39731,6 %

Rozdíl podle paliva

Podíl kontrol se závadou podle druhu paliva v rámci stejné věkové skupiny. Srovnávejte jen uvnitř věkové skupiny: stáří parku se podle paliva výrazně liší.

Palivo0-2 let3-5 let6-8 let9-11 let12-14 let15-19 let20-24 let25-30 let
Benzin21,0 %27,7 %33,3 %42,3 %49,6 %49,9 %46,2 %
Nafta24,9 %32,1 %35,7 %45,9 %48,9 %50,3 %45,4 %
Elektro19,1 %30,0 %

Metodika a definice

  • Zdroj: otevřená data z nizozemského registru vozidel (registrace, hlášení a zjištěné závady), pozorovací okno 26. srpna 2023 až 18. srpna 2026.
  • Kontrola se počítá jako kontrola se závadou, pokud byla zjištěna alespoň jedna skutečná závada (kategorie závad APK). Upozornění se nikdy nepočítají.
  • Čísla o vozovém parku podle věkových skupin pocházejí z široké reprezentativní stichproby celého parku, bez filtru podle značky nebo modelu.
  • Čísla kategorií a modelů jsou měřena na 254 modelech 31 značek, které Plateop sleduje (12 603 datových buněk). Je to široké, ale ne celý park; referencí jsou čísla o parku výše.
  • Model se počítá jako extrém až od 1 500 kontrol v dané věkové skupině. Stářím se rozumí stáří vozidla v okamžiku kontroly.
  • Vydání se po zveřejnění nemění. Toto vydání bylo sestaveno 31. srpna 2026.

Srovnání s předchozími měsíci začnou od vydání 2: každé vydání je zmrazeno, takže posuny jsou prokazatelné.

Použití těchto čísel

Volně citovatelné s uvedením zdroje; online prosím s odkazem:

Zdroj: monitor APK Plateop, plateop.com/pers

Stáhnout JSON

Vložte tento kód na svůj web nebo do svého redakčního systému, aby se zobrazil graf výše. Pod ním se automaticky zobrazí odkaz zpět na tuto stránku.

Tato čísla jsou zveřejněna pod licencí Creative Commons Uveďte původ 4.0 (CC BY 4.0); uvedení zdroje je povinné.

Všechna vydání a metodika