Evropský index technických kontrol září 2026
Vydání 1. Modely porovnané v rámci vlastní země a věkové skupiny, napříč 3 zeměmi.
Toto vydání porovnává 333 modelů napříč 3 zeměmi, celkem 23 491 890 kontrol. Rozhodné datum za jednotlivé země je v tabulce níže.
Země a rozhodné datum
Každá země měří neúspěch po svém, a nepočítá tedy totéž. Index níže to vyrovnává: každé národní číslo je vždy poměřeno vůči průměru téže země, nikdy vůči jiné zemi.
| Země | Zdroj | Rozhodné datum | Modely nad prahovou hodnotou |
|---|---|---|---|
| Nizozemsko | Nederlandse keuringsdata (kentekenregister) | 18. srpna 2026 | 182 |
| Spojené království | DVSA MOT-statistiek | 31. prosince 2025 | 246 |
| Česko | CZ STK | 31. prosince 2025 | 79 |
Nejvyšší a nejnižší evropský index
Za každou věkovou skupinu deset modelů s nejvyšším a deset s nejnižším evropským indexem, s národními indexy za nimi. Evropský index dostanou jen modely, které dosáhnou alespoň 2 zemí s celkem alespoň 5 000 kontrolami.
3-5 let
Nejvyšší evropský index
| Model | Evropský index | Národní indexy |
|---|---|---|
| Ford Ranger | 158 | NL 154, UK 158 (napříč 2 zeměmi, 45 863 kontrol) |
| Dacia Sandero | 155 | UK 168, CZ 116 (napříč 2 zeměmi, 10 459 kontrol) |
| Dacia Duster | 146 | UK 154, CZ 103 (napříč 2 zeměmi, 21 844 kontrol) |
| Volkswagen Caddy | 141 | UK 148, CZ 115 (napříč 2 zeměmi, 8 234 kontrol) |
| Ford Ecosport | 121 | NL 131, UK 117 (napříč 2 zeměmi, 31 142 kontrol) |
| Citroen C3 Aircross | 113 | NL 117, UK 101 (napříč 2 zeměmi, 15 505 kontrol) |
| Kia Ceed | 110 | UK 116, CZ 91 (napříč 2 zeměmi, 9 896 kontrol) |
| Nissan X-Trail | 106 | NL 102, UK 108 (napříč 2 zeměmi, 9 254 kontrol) |
| Nissan Leaf | 103 | NL 135, UK 89 (napříč 2 zeměmi, 31 199 kontrol) |
| Hyundai Tucson | 102 | UK 121, CZ 69 (napříč 2 zeměmi, 14 644 kontrol) |
Nejnižší evropský index
| Model | Evropský index | Národní indexy |
|---|---|---|
| Porsche Macan | 56 | NL 79, UK 52 (napříč 2 zeměmi, 13 302 kontrol) |
| Toyota RAV4 | 61 | UK 62, CZ 53 (napříč 2 zeměmi, 29 847 kontrol) |
| Honda CR-V | 63 | NL 97, UK 59 (napříč 2 zeměmi, 17 710 kontrol) |
| Volkswagen Golf | 65 | UK 71, CZ 45 (napříč 2 zeměmi, 11 420 kontrol) |
| Porsche Cayenne | 65 | NL 68, UK 62 (napříč 2 zeměmi, 7 942 kontrol) |
| Škoda Octavia | 68 | UK 113, CZ 52 (napříč 2 zeměmi, 31 058 kontrol) |
| Škoda Karoq | 71 | UK 83, CZ 45 (napříč 2 zeměmi, 34 277 kontrol) |
| Škoda Kodiaq | 73 | UK 88, CZ 50 (napříč 2 zeměmi, 26 650 kontrol) |
| Mazda CX-30 | 76 | NL 78, UK 71 (napříč 2 zeměmi, 15 227 kontrol) |
| Honda HR-V | 78 | NL 92, UK 69 (napříč 2 zeměmi, 5 891 kontrol) |
9-11 let
Nejvyšší evropský index
| Model | Evropský index | Národní indexy |
|---|---|---|
| Citroen DS3 | 157 | NL 138, UK 165 (napříč 2 zeměmi, 36 356 kontrol) |
| Citroen Berlingo | 157 | UK 159, CZ 97 (napříč 2 zeměmi, 43 789 kontrol) |
| Dacia Dokker | 156 | NL 147, CZ 186 (napříč 2 zeměmi, 7 657 kontrol) |
| Dacia Sandero | 150 | UK 152, CZ 100 (napříč 2 zeměmi, 42 076 kontrol) |
| Fiat Doblo | 141 | NL 153, UK 135 (napříč 2 zeměmi, 19 414 kontrol) |
| Citroën C4 | 138 | NL 109, UK 141 (napříč 2 zeměmi, 69 449 kontrol) |
| Alfa Romeo Mito | 133 | NL 135, UK 130 (napříč 2 zeměmi, 10 872 kontrol) |
| Dacia Duster | 133 | UK 134, CZ 117 (napříč 2 zeměmi, 19 760 kontrol) |
| Fiat 500L | 132 | NL 118, UK 137 (napříč 2 zeměmi, 15 420 kontrol) |
| Nissan Leaf | 129 | NL 137, UK 127 (napříč 2 zeměmi, 13 342 kontrol) |
Nejnižší evropský index
| Model | Evropský index | Národní indexy |
|---|---|---|
| Audi TT | 53 | NL 69, UK 52 (napříč 2 zeměmi, 23 563 kontrol) |
| Mercedes-Benz AMG GLE 63 S 4MATIC+ | 53 | NL 72, UK 48 (napříč 2 zeměmi, 8 396 kontrol) |
| Porsche Macan | 54 | NL 71, UK 49 (napříč 2 zeměmi, 11 887 kontrol) |
| Mazda MX-5 | 58 | NL 66, UK 56 (napříč 2 zeměmi, 12 323 kontrol) |
| Porsche Cayenne | 59 | NL 70, UK 53 (napříč 2 zeměmi, 10 698 kontrol) |
| Honda CR-V | 63 | NL 90, UK 60 (napříč 2 zeměmi, 47 027 kontrol) |
| Volkswagen Golf | 65 | UK 65, CZ 62 (napříč 2 zeměmi, 206 438 kontrol) |
| Audi Q7 | 67 | NL 76, UK 64 (napříč 2 zeměmi, 14 338 kontrol) |
| BMW I I3 | 70 | NL 76, UK 66 (napříč 2 zeměmi, 8 306 kontrol) |
| Mercedes-Benz ML | 72 | NL 78, UK 69 (napříč 2 zeměmi, 10 472 kontrol) |
Zobrazit další věkové skupiny
6-8 let
Nejvyšší evropský index
| Model | Evropský index | Národní indexy |
|---|---|---|
| Citroen Berlingo | 185 | UK 192, CZ 124 (napříč 2 zeměmi, 43 030 kontrol) |
| Dacia Dokker | 170 | NL 161, CZ 179 (napříč 2 zeměmi, 12 305 kontrol) |
| Renault Clio | 167 | UK 169, CZ 123 (napříč 2 zeměmi, 57 200 kontrol) |
| Fiat Doblo | 163 | NL 162, UK 163 (napříč 2 zeměmi, 8 480 kontrol) |
| Ford Transit | 162 | UK 163, CZ 147 (napříč 2 zeměmi, 68 312 kontrol) |
| Citroen Jumper | 159 | NL 152, CZ 175 (napříč 2 zeměmi, 7 862 kontrol) |
| Dacia Logan | 153 | UK 152, CZ 156 (napříč 2 zeměmi, 9 535 kontrol) |
| Fiat Tipo | 150 | NL 119, UK 158 (napříč 2 zeměmi, 12 037 kontrol) |
| Dacia Sandero | 149 | UK 154, CZ 108 (napříč 2 zeměmi, 43 969 kontrol) |
| Dacia Duster | 148 | UK 156, CZ 124 (napříč 2 zeměmi, 38 638 kontrol) |
Nejnižší evropský index
| Model | Evropský index | Národní indexy |
|---|---|---|
| Porsche Macan | 50 | NL 70, UK 45 (napříč 2 zeměmi, 17 413 kontrol) |
| Mazda MX-5 | 55 | NL 64, UK 53 (napříč 2 zeměmi, 15 588 kontrol) |
| Škoda Karoq | 57 | UK 61, CZ 47 (napříč 2 zeměmi, 40 385 kontrol) |
| Porsche Cayenne | 58 | NL 67, UK 54 (napříč 2 zeměmi, 9 767 kontrol) |
| Honda CR-V | 63 | NL 86, UK 62 (napříč 2 zeměmi, 31 087 kontrol) |
| Honda HR-V | 63 | NL 78, UK 60 (napříč 2 zeměmi, 20 312 kontrol) |
| Toyota Corolla | 63 | UK 61, CZ 79 (napříč 2 zeměmi, 18 211 kontrol) |
| Škoda Scala | 66 | UK 96, CZ 58 (napříč 2 zeměmi, 7 494 kontrol) |
| Škoda Kodiaq | 67 | UK 75, CZ 56 (napříč 2 zeměmi, 38 386 kontrol) |
| Volkswagen Tiguan | 71 | UK 73, CZ 47 (napříč 2 zeměmi, 78 202 kontrol) |
12-14 let
Nejvyšší evropský index
| Model | Evropský index | Národní indexy |
|---|---|---|
| Citroen Berlingo | 135 | UK 133, CZ 166 (napříč 2 zeměmi, 30 010 kontrol) |
| Ford Transit | 134 | UK 129, CZ 170 (napříč 2 zeměmi, 55 419 kontrol) |
| Renault Megane | 133 | UK 134, CZ 124 (napříč 2 zeměmi, 29 676 kontrol) |
| Citroen DS3 | 132 | NL 121, UK 136 (napříč 2 zeměmi, 53 232 kontrol) |
| Peugeot 207 | 131 | UK 133, CZ 105 (napříč 2 zeměmi, 36 587 kontrol) |
| Hyundai i30 | 125 | UK 123, CZ 132 (napříč 2 zeměmi, 33 918 kontrol) |
| Chevrolet Aveo | 124 | NL 124, UK 124 (napříč 2 zeměmi, 15 732 kontrol) |
| Hyundai IX20 | 122 | UK 123, CZ 120 (napříč 2 zeměmi, 15 107 kontrol) |
| Peugeot 308 | 122 | UK 122, CZ 121 (napříč 2 zeměmi, 31 008 kontrol) |
| Ford Galaxy | 120 | NL 127, UK 119 (napříč 2 zeměmi, 14 539 kontrol) |
Nejnižší evropský index
| Model | Evropský index | Národní indexy |
|---|---|---|
| BMW Z4 | 51 | NL 43, UK 54 (napříč 2 zeměmi, 7 697 kontrol) |
| Porsche Cayenne | 53 | NL 63, UK 47 (napříč 2 zeměmi, 7 813 kontrol) |
| Audi A7 | 57 | NL 67, UK 53 (napříč 2 zeměmi, 6 047 kontrol) |
| Audi TT | 58 | NL 64, UK 57 (napříč 2 zeměmi, 20 064 kontrol) |
| Mazda MX-5 | 60 | NL 61, UK 60 (napříč 2 zeměmi, 12 103 kontrol) |
| Audi A6 | 63 | UK 63, CZ 61 (napříč 2 zeměmi, 27 497 kontrol) |
| Skoda Citigo | 65 | UK 68, CZ 51 (napříč 2 zeměmi, 12 466 kontrol) |
| Mercedes-Benz SLK | 68 | NL 55, UK 71 (napříč 2 zeměmi, 15 198 kontrol) |
| Honda CR-V | 69 | NL 91, UK 67 (napříč 2 zeměmi, 39 105 kontrol) |
| Mercedes-Benz ML | 70 | NL 77, UK 66 (napříč 2 zeměmi, 13 359 kontrol) |
15-19 let
Nejvyšší evropský index
| Model | Evropský index | Národní indexy |
|---|---|---|
| Renault Clio | 125 | UK 126, CZ 105 (napříč 2 zeměmi, 82 712 kontrol) |
| Ford Transit | 121 | UK 110, CZ 167 (napříč 2 zeměmi, 54 217 kontrol) |
| Citroen Berlingo | 120 | UK 116, CZ 133 (napříč 2 zeměmi, 35 582 kontrol) |
| Peugeot 307 | 119 | UK 118, CZ 121 (napříč 2 zeměmi, 16 851 kontrol) |
| Peugeot 308 | 119 | UK 117, CZ 131 (napříč 2 zeměmi, 29 118 kontrol) |
| Peugeot 207 | 119 | UK 121, CZ 106 (napříč 2 zeměmi, 86 740 kontrol) |
| Renault Megane | 118 | UK 122, CZ 103 (napříč 2 zeměmi, 37 874 kontrol) |
| Hyundai Santa FE | 116 | NL 116, UK 115 (napříč 2 zeměmi, 8 085 kontrol) |
| Chevrolet Aveo | 116 | NL 113, UK 126, CZ 107 (napříč 3 zeměmi, 11 916 kontrol) |
| Citroën C4 | 116 | NL 102, UK 124, CZ 111 (napříč 3 zeměmi, 32 386 kontrol) |
Nejnižší evropský index
| Model | Evropský index | Národní indexy |
|---|---|---|
| Porsche Boxster | 40 | NL 44, UK 38 (napříč 2 zeměmi, 6 014 kontrol) |
| BMW Z4 | 59 | NL 53, UK 60 (napříč 2 zeměmi, 13 670 kontrol) |
| Audi Q7 | 70 | NL 86, UK 64 (napříč 2 zeměmi, 9 446 kontrol) |
| Mazda MX-5 | 71 | NL 66, UK 72 (napříč 2 zeměmi, 34 699 kontrol) |
| Toyota IQ | 71 | NL 78, UK 67 (napříč 2 zeměmi, 14 273 kontrol) |
| Mercedes-Benz SLK | 73 | NL 68, UK 76 (napříč 2 zeměmi, 21 261 kontrol) |
| Audi TT | 76 | NL 78, UK 76 (napříč 2 zeměmi, 35 949 kontrol) |
| Audi A6 | 76 | UK 78, CZ 66 (napříč 2 zeměmi, 25 737 kontrol) |
| BMW 3 Series | 77 | UK 77, CZ 73 (napříč 2 zeměmi, 106 155 kontrol) |
| Mercedes-Benz CLS | 77 | NL 81, UK 74 (napříč 2 zeměmi, 6 025 kontrol) |
Vlastní nejlepší a nejhorší výsledky za jednotlivé země
Nezávisle na evropském srovnání: za každou zemi tři modely s nejnižší a tři s nejvyšší mírou neúspěchu v rámci vlastní věkové skupiny, stejnou metodou jako jednotlivé monitory technických kontrol.
Nizozemsko
3-5 let
Nejnižší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| BMW Z4 | 2 300 | 11,6 % |
| BMW X4 | 2 117 | 13,0 % |
| Porsche Cayenne | 4 418 | 14,1 % |
Nejvyšší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Mercedes-Benz eVito | 2 053 | 52,0 % |
| Dacia Dokker | 2 825 | 44,4 % |
| Citroen Jumper | 3 997 | 41,4 % |
6-8 let
Nejnižší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Audi SQ5 | 2 652 | 16,9 % |
| Porsche Panamera | 1 754 | 18,2 % |
| Mazda MX-5 | 2 767 | 18,3 % |
Nejvyšší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Dacia Lodgy | 2 409 | 48,1 % |
| Fiat Doblo | 2 486 | 46,5 % |
| Dacia Dokker | 6 025 | 46,0 % |
9-11 let
Nejnižší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Audi S3 | 2 034 | 21,6 % |
| BMW 440I | 9 947 | 22,0 % |
| Mazda MX-5 | 2 429 | 22,1 % |
Nejvyšší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Nissan QASHQAI+2 | 1 881 | 51,9 % |
| Fiat Doblo | 6 130 | 51,5 % |
| Chevrolet Aveo | 2 864 | 49,9 % |
12-14 let
Nejnižší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| BMW Z4 | 2 324 | 18,5 % |
| Mercedes-Benz SLK | 2 757 | 23,6 % |
| Mazda MX-5 | 2 579 | 26,2 % |
Nejvyšší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Renault Espace | 1 842 | 56,4 % |
| Ford Galaxy | 2 649 | 54,3 % |
| Hyundai I 30CW | 7 147 | 54,1 % |
Spojené království
3-5 let
Nejnižší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Porsche Macan | 11 324 | 6,6 % |
| Honda CR-V | 15 949 | 7,6 % |
| Audi Q2 | 36 304 | 7,8 % |
Nejvyšší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Renault Kangoo | 2 415 | 28,0 % |
| Citroen Berlingo | 16 516 | 26,9 % |
| Peugeot Partner | 17 542 | 24,1 % |
6-8 let
Nejnižší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Porsche 911 | 6 020 | 5,5 % |
| Porsche Cayman | 2 191 | 5,9 % |
| Porsche Macan | 13 966 | 8,7 % |
Nejvyšší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Renault Kangoo | 7 540 | 38,1 % |
| Mercedes-Benz Citan | 8 478 | 37,9 % |
| Citroen Berlingo | 38 319 | 36,7 % |
9-11 let
Nejnižší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Porsche 911 | 4 946 | 6,1 % |
| Porsche Cayman | 3 288 | 7,3 % |
| Porsche Boxster | 3 515 | 7,8 % |
Nejvyšší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Citroen DS3 | 25 594 | 46,4 % |
| Renault Kangoo | 10 258 | 46,3 % |
| Renault Clio | 72 010 | 45,1 % |
12-14 let
Nejnižší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Porsche 911 | 3 873 | 6,6 % |
| Porsche Boxster | 2 303 | 8,8 % |
| Porsche Cayenne | 4 952 | 17,0 % |
Nejvyšší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Renault Trafic | 13 978 | 52,1 % |
| Renault Kangoo | 9 940 | 51,0 % |
| Renault Clio | 49 811 | 50,9 % |
Česko
3-5 let
Nejnižší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Škoda Karoq | 11 128 | 1,7 % |
| Volkswagen Golf | 2 636 | 1,8 % |
| Škoda Kodiaq | 10 801 | 1,9 % |
Nejvyšší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Peugeot Boxer | 1 981 | 10,7 % |
| Fiat Ducato | 1 575 | 10,1 % |
| Renault Master | 1 945 | 6,8 % |
6-8 let
Nejnižší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Suzuki Vitara | 4 563 | 2,0 % |
| Volkswagen Tiguan | 7 434 | 2,3 % |
| Škoda Karoq | 12 584 | 2,3 % |
Nejvyšší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Fiat Ducato | 3 691 | 8,8 % |
| Peugeot Boxer | 3 644 | 8,8 % |
| Dacia Dokker | 6 280 | 8,7 % |
9-11 let
Nejnižší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Volkswagen Golf | 11 274 | 4,0 % |
| Škoda Octavia | 45 927 | 4,2 % |
| Volkswagen Tiguan | 4 771 | 4,4 % |
Nejvyšší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Dacia Dokker | 1 701 | 11,9 % |
| Ford Transit | 3 269 | 10,4 % |
| Peugeot Boxer | 1 611 | 9,9 % |
12-14 let
Nejnižší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Skoda Citigo | 1 849 | 4,1 % |
| Audi A6 | 3 332 | 4,9 % |
| Skoda Yeti | 11 430 | 5,6 % |
Nejvyšší evropský index
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Ford Transit | 6 816 | 13,7 % |
| Citroen Berlingo | 1 676 | 13,4 % |
| Fiat Ducato | 2 327 | 12,3 % |
Metodika: proč index, a ne procento
- Nizozemsko, Spojené království a Česko definují "neúspěch" každé jinak a kontroly začínají v jiném věku vozidla. Srovnávat holé procento neúspěchu mezi zeměmi by znamenalo srovnávat nesrovnatelné.
- Co lze poctivě srovnat, je pozice modelu v rámci vlastní země a věkové skupiny. Index modelu je jeho míra neúspěchu vydělená národním průměrem téže věkové skupiny, krát sto. Sto je přesně národní průměr; 130 znamená o třicet procent častější neúspěch, než je průměr dané země, 70 znamená o třicet procent méně častý.
- Evropský index modelu je průměr jeho národních indexů vážený počtem kontrol, počítaný jen za země, kde model dosáhne alespoň 1 500 kontrol v dané věkové skupině, a zobrazený jen při alespoň 2 zemích s celkem alespoň 5 000 kontrolami. Model přítomný jen v jedné zemi evropské číslo nedostane, jen svůj národní index.
- Nizozemsko a Spojené království počítají jako neúspěch každou kontrolu s alespoň jednou skutečnou závadou. Česko počítá jen závady dvou nejzávažnějších kategorií, kdy je vozidlo způsobilé jen podmínečně nebo vůbec ne; lehké závady se tam nepočítají. Proto jsou české národní průměry strukturálně nižší než u Nizozemska a Spojeného království. Nejde o chybu měření, je to přesně důvod, proč tato stránka ukazuje index, a ne holé procento. Irsko a Norsko kontrolují ještě přísněji: u vozidel starých dvanáct a více let tam podíl neúspěchu dosahuje 58 až 70 procent, oproti 36 až 50 procentům v Nizozemsku a Spojeném království, zatímco Česko, jak je uvedeno výše, počítá jen nejzávažnější závady; index 100 proto v každé zemi znamená jinou absolutní úroveň neúspěchu, a index tak porovnává vždy jen v rámci jedné země, nikdy mezi zeměmi.
- Toto vydání bylo sestaveno 2. září 2026 a po zveřejnění se už nemění: citované číslo zůstává ověřitelné.
Ke stažení
Kompletní datová sada tohoto vydání, volně použitelná s uvedením zdroje.
Licence: Creative Commons Uveďte původ 4.0 (CC BY 4.0).
Použití těchto čísel
Volně citovatelné v novinářských a vědeckých publikacích, s uvedením zdroje a při online použití s odkazem.
Zdroj: Plateop, Evropský index technických kontrol, vydání září 2026, plateop.com/pers/keuringsindex/2026-09
Všechna vydání a metodika