MOT Monitor 2024
Vydání 1. Čísla o neúspěšnosti MOT ve Velké Británii, na základě otevřených dat DVSA za období 1. ledna 2024 až 31. prosince 2024.
Z vozidel ve stáří 3-5 let testovaných v roce 2024 dostalo 13,7 % alespoň jednu počáteční závadu. U vozidel ve stáří 15-19 let je tento podíl 42,9 %. Úplné tabulky jsou níže a jsou volně citovatelné s uvedením zdroje.
Podíl počátečního neúspěchu podle věkové skupiny
Podíl kontrol s alespoň jednou počáteční závadou (opakované kontroly vyloučeny), podle stáří vozidla v okamžiku kontroly. Založeno na celém britském MOT vozovém parku.
| Stáří | Kontroly | S počáteční závadou | Podíl |
|---|---|---|---|
| 3-5 let | 6 130 355 | 841 819 | 13,7 % |
| 6-8 let | 7 803 846 | 1 594 934 | 20,4 % |
| 9-11 let | 7 088 930 | 2 106 162 | 29,7 % |
| 12-14 let | 4 945 258 | 1 879 024 | 38,0 % |
| 15-19 let | 5 094 916 | 2 185 527 | 42,9 % |
Nejčastější kategorie závad
Podíl kategorizovaných položek závad v této kategorii, vážený napříč 261 modely, které Plateop sleduje. Jde o podíl POLOŽEK závad, nikoli o pravděpodobnost, že vozidlo kontrolou neprojde: vozidlo může neprojít z více důvodů najednou.
| Kategorie | S počáteční závadou | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|---|
| Lamps, reflectors and electrical equipment | 1 640 273 | 6 561 126 | 25,0 % |
| Suspension | 1 206 732 | 6 561 126 | 18,4 % |
| Brakes | 1 061 141 | 6 561 126 | 16,2 % |
| Tyres | 848 626 | 6 561 126 | 12,9 % |
| Visibility | 362 061 | 6 561 126 | 5,5 % |
| Body, chassis, structure | 215 636 | 6 561 126 | 3,3 % |
| Noise, emissions and leaks | 130 233 | 6 561 126 | 2,0 % |
| Steering | 84 192 | 6 561 126 | 1,3 % |
| Seat belts and supplementary restraint systems | 3 516 | 6 561 126 | 0,1 % |
| Identification of the vehicle | 950 | 6 561 126 | 0,0 % |
| Road Wheels | 469 | 6 561 126 | 0,0 % |
Modely s nejnižším a nejvyšším podílem neúspěchu
Pro každou věkovou skupinu tři modely s nejnižším a nejvyšším podílem počátečního neúspěchu. Počítají se jen modely s alespoň 1 500 kontrolami v dané věkové skupině; malé počty dávají náhodné výsledky, a proto zůstávají mimo.
3-5 let
Nejnižší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Porsche 911 | 2 021 | 5,3 % |
| Porsche Macan | 11 623 | 6,6 % |
| Porsche Cayenne | 6 690 | 7,1 % |
Nejvyšší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Mercedes-Benz Citan | 1 823 | 34,5 % |
| Renault Kangoo | 5 359 | 30,7 % |
| Renault ZOE | 2 311 | 29,5 % |
6-8 let
Nejnižší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Porsche 911 | 5 729 | 5,7 % |
| Porsche Boxster | 2 256 | 6,5 % |
| Porsche Macan | 13 512 | 9,2 % |
Nejvyšší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Renault Kangoo | 8 320 | 40,3 % |
| Citroen Berlingo | 39 554 | 40,1 % |
| Mercedes-Benz Citan | 10 255 | 38,7 % |
9-11 let
Nejnižší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Porsche 911 | 4 541 | 6,4 % |
| Porsche Cayman | 2 274 | 7,5 % |
| Porsche Boxster | 3 544 | 8,2 % |
Nejvyšší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Renault Kangoo | 9 660 | 48,9 % |
| Peugeot 5008 | 5 745 | 46,8 % |
| Citroen DS3 | 44 447 | 46,5 % |
12-14 let
Nejnižší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Porsche 911 | 4 126 | 9,0 % |
| Porsche Cayenne | 2 871 | 18,4 % |
| Audi A7 | 2 811 | 19,0 % |
Nejvyšší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Renault Trafic | 15 615 | 53,5 % |
| Chevrolet Captiva | 2 582 | 53,2 % |
| Renault Clio | 56 324 | 52,9 % |
První MOT: ročník 2021
Vozidla poprvé registrovaná v roce 2021 dosáhla tento testovací rok zákonného minimálního stáří pro první MOT. Z modelů s alespoň 1 000 kontrolami v tomto ročníku deset s nejnižším a deset s nejvyšším podílem počátečního neúspěchu:
Tyto modely nejčastěji neprojdou svou první MOT: Citroen Berlingo (28,4 %), Peugeot Partner (28,2 %) a Ford Galaxy (27,1 %).
Nejnižší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Porsche Macan | 3 319 | 6,5 % |
| Audi Q2 | 12 636 | 6,9 % |
| Mazda CX-30 | 1 904 | 7,1 % |
| Porsche Cayenne | 1 452 | 7,2 % |
| Honda Cr-V | 5 557 | 7,6 % |
| Peugeot 108 | 4 139 | 7,8 % |
| KIA RIO | 2 229 | 7,9 % |
| Toyota RAV4 | 9 827 | 7,9 % |
| Mercedes-Benz GLC | 2 964 | 8,3 % |
| Toyota Aygo | 16 911 | 8,5 % |
Nejvyšší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Citroen Berlingo | 5 368 | 28,4 % |
| Peugeot Partner | 8 035 | 28,2 % |
| Ford Galaxy | 1 327 | 27,1 % |
| Renault Kangoo | 1 120 | 25,5 % |
| Mercedes-Benz Vito | 2 852 | 18,1 % |
| Ford Ranger | 16 194 | 17,1 % |
| Peugeot 5008 | 1 013 | 16,4 % |
| Hyundai Tucson | 1 194 | 16,1 % |
| Dacia Duster | 6 019 | 15,9 % |
| Ford Ecosport | 4 449 | 15,9 % |
Rozdíl podle druhu paliva
Podíl počátečního neúspěchu podle druhu paliva, v rámci stejné věkové skupiny. Porovnávejte pouze v rámci jedné věkové skupiny: vozový park se podle paliva výrazně liší stářím.
| Palivo | 3-5 let | 6-8 let | 9-11 let | 12-14 let | 15-19 let |
|---|---|---|---|---|---|
| Anders | 28,7 % | 29,9 % | |||
| Benzine | 12,6 % | 19,4 % | 28,9 % | 37,5 % | 42,9 % |
| Diesel | 17,3 % | 22,1 % | 30,8 % | 38,8 % | 43,1 % |
| Elektrisch | 13,5 % | 21,5 % | 32,1 % | 31,3 % | 35,2 % |
| Elektrisch/Diesel | 12,5 % | 19,4 % | 24,8 % | ||
| Gas (bi-fuel) | 17,2 % | ||||
| Hybride | 10,9 % | 15,6 % | 20,9 % | 27,9 % | 32,6 % |
| LPG | 37,5 % | 40,8 % | 37,8 % |
Metodika a definice
- Zdroj: DVSA MOT test results, otevřená data, testovací rok 1. ledna 2024 až 31. prosince 2024.
- Kontrola se počítá jako kontrola s počáteční závadou, pokud byla při PRVNÍ kontrole dané návštěvy zjištěna alespoň jedna skutečná závada, tedy vlastní initial test DVSA. Opakovaná kontrola se nikdy nepočítá.
- Čísla za celý vozový park podle věkové skupiny pocházejí z celého britského MOT vozového parku, nefiltrovaná podle značky nebo modelu.
- Čísla za kategorie a modely jsou měřena napříč 261 modely od 28 značek, které Plateop sleduje (6 001 datových buněk). To je široké pokrytí, ale ne celý vozový park; čísla za celý vozový park výše jsou pro to referencí.
- Model se počítá jako výjimka pouze při alespoň 1 500 kontrolách v dané věkové skupině. Stáří je stáří vozidla od data první registrace, nikoli rok výroby: DVSA eviduje datum prvního použití, nikdy rok výroby.
- DVSA v květnu 2018 změnila třídění kategorií závad. Čísla za kategorie v tomto vydání používají pouze výsledky kontrol zaznamenané podle třídění platného pro jeho vlastní testovací rok.
- Vydání se po zveřejnění už nemění. Toto vydání bylo sestaveno 2. září 2026.
Meziroční srovnání se objevují od druhého zamrzlého vydání: každé vydání je zamrzlé, aby bylo možné změny prokázat.
Použití těchto čísel
Volně citovatelné s uvedením zdroje, online prosím s odkazem:
Zdroj: Plateop MOT Monitor, plateop.com/pers
Všechna vydání a metodika