Přejít na obsah

MOT Monitor 2025

Vydání 2. Čísla o neúspěšnosti MOT ve Velké Británii, na základě otevřených dat DVSA za období 1. ledna 2025 až 31. prosince 2025.

Z vozidel ve stáří 3-5 let testovaných v roce 2025 dostalo 12,8 % alespoň jednu počáteční závadu. U vozidel ve stáří 15-19 let je tento podíl 42,0 %. Úplné tabulky jsou níže a jsou volně citovatelné s uvedením zdroje.

Změny oproti 2024

Toto vydání (2025) porovnává britské MOT kontroly provedené v 2025 s kontrolami z předchozího testovacího roku DVSA (2024). Obě vydání pokrývají vždy jeden kalendářní rok kontrol.

Rozdíly menší než 1,0 procentní bod spadají do běžného meziročního kolísání jednoho testovacího roku a nejsou zvýrazněny.

StáříPředchozí vydáníAktuální vydáníRozdíl
3-5 let13,7 % (841 819/6 130 355)12,8 % (682 048/5 343 752)-1,0 procentní bod
6-8 let20,4 % (1 594 934/7 803 846)19,2 % (1 437 618/7 506 386)-1,3 procentní bod
9-11 let29,7 % (2 106 162/7 088 930)28,1 % (2 127 395/7 578 792)-1,6 procentní bod
12-14 let38,0 % (1 879 024/4 945 258)36,3 % (1 900 839/5 235 643)-1,7 procentní bod
15-19 let42,9 % (2 185 527/5 094 916)42,0 % (2 200 173/5 235 978)-0,9 procentní bod
KategoriePředchozí vydáníAktuální vydáníRozdíl
Suspension18,4 %20,0 %+1,6 procentní bod
Brakes16,2 %15,2 %-1,0 procentní bod
Visibility5,5 %4,7 %-0,8 procentní bod
Tyres12,9 %12,5 %-0,4 procentní bod
Noise, emissions and leaks2,0 %2,2 %+0,2 procentní bod

Modely, které se posunuly, podle věkové skupiny

3-5 let

  • Nově v nejvyšším podílu neúspěchu: Citroen Berlingo, Peugeot Partner
  • Vypadl z nejvyššího podílu neúspěchu: Mercedes-Benz Citan, Renault ZOE
  • Nově v nejnižším podílu neúspěchu: Honda Cr-V, Audi Q2
  • Vypadl z nejnižšího podílu neúspěchu: Porsche 911, Porsche Cayenne

6-8 let

  • Nově v nejnižším podílu neúspěchu: Porsche Cayman
  • Vypadl z nejnižšího podílu neúspěchu: Porsche Boxster

9-11 let

  • Nově v nejvyšším podílu neúspěchu: Renault Clio
  • Vypadl z nejvyššího podílu neúspěchu: Peugeot 5008

12-14 let

  • Nově v nejvyšším podílu neúspěchu: Renault Kangoo
  • Vypadl z nejvyššího podílu neúspěchu: Chevrolet Captiva
  • Nově v nejnižším podílu neúspěchu: Porsche Boxster
  • Vypadl z nejnižšího podílu neúspěchu: Audi A7

Podíl počátečního neúspěchu podle věkové skupiny

Podíl kontrol s alespoň jednou počáteční závadou (opakované kontroly vyloučeny), podle stáří vozidla v okamžiku kontroly. Založeno na celém britském MOT vozovém parku.

StáříKontrolyS počáteční závadouPodíl
3-5 let5 343 752682 04812,8 %
6-8 let7 506 3861 437 61819,2 %
9-11 let7 578 7922 127 39528,1 %
12-14 let5 235 6431 900 83936,3 %
15-19 let5 235 9782 200 17342,0 %

Nejčastější kategorie závad

Podíl kategorizovaných položek závad v této kategorii, vážený napříč 258 modely, které Plateop sleduje. Jde o podíl POLOŽEK závad, nikoli o pravděpodobnost, že vozidlo kontrolou neprojde: vozidlo může neprojít z více důvodů najednou.

KategorieS počáteční závadouKontrolyPodíl
Lamps, reflectors and electrical equipment1 583 8156 326 94325,0 %
Suspension1 264 0266 326 94320,0 %
Brakes963 1076 326 94315,2 %
Tyres791 4106 326 94312,5 %
Visibility298 5216 326 9434,7 %
Body, chassis, structure215 9596 326 9433,4 %
Noise, emissions and leaks141 0086 326 9432,2 %
Steering83 5996 326 9431,3 %
Seat belts and supplementary restraint systems1 9466 326 9430,0 %
Identification of the vehicle5206 326 9430,0 %
Road Wheels4116 326 9430,0 %

Modely s nejnižším a nejvyšším podílem neúspěchu

Pro každou věkovou skupinu tři modely s nejnižším a nejvyšším podílem počátečního neúspěchu. Počítají se jen modely s alespoň 1 500 kontrolami v dané věkové skupině; malé počty dávají náhodné výsledky, a proto zůstávají mimo.

3-5 let

Nejnižší podíl neúspěchu

ModelKontrolyPodíl
Porsche Macan11 3246,6 %
Honda Cr-V15 9497,6 %
Audi Q236 3047,8 %

Nejvyšší podíl neúspěchu

ModelKontrolyPodíl
Renault Kangoo2 41528,0 %
Citroen Berlingo16 51626,9 %
Peugeot Partner17 54224,1 %

6-8 let

Nejnižší podíl neúspěchu

ModelKontrolyPodíl
Porsche 9116 0205,5 %
Porsche Cayman2 1915,9 %
Porsche Macan13 9668,7 %

Nejvyšší podíl neúspěchu

ModelKontrolyPodíl
Renault Kangoo7 54038,1 %
Mercedes-Benz Citan8 47837,9 %
Citroen Berlingo38 31936,7 %

9-11 let

Nejnižší podíl neúspěchu

ModelKontrolyPodíl
Porsche 9114 9466,1 %
Porsche Cayman3 2887,3 %
Porsche Boxster3 5157,8 %

Nejvyšší podíl neúspěchu

ModelKontrolyPodíl
Citroen DS325 59446,4 %
Renault Kangoo10 25846,3 %
Renault Clio72 01045,1 %

12-14 let

Nejnižší podíl neúspěchu

ModelKontrolyPodíl
Porsche 9113 8736,6 %
Porsche Boxster2 3038,8 %
Porsche Cayenne4 95217,0 %

Nejvyšší podíl neúspěchu

ModelKontrolyPodíl
Renault Trafic13 97852,1 %
Renault Kangoo9 94051,0 %
Renault Clio49 81150,9 %

První MOT: ročník 2022

Vozidla poprvé registrovaná v roce 2022 dosáhla tento testovací rok zákonného minimálního stáří pro první MOT. Z modelů s alespoň 1 000 kontrolami v tomto ročníku deset s nejnižším a deset s nejvyšším podílem počátečního neúspěchu:

Tyto modely nejčastěji neprojdou svou první MOT: Ford Ranger (18,0 %), Mercedes-Benz Vito (17,1 %) a Volkswagen Passat (14,8 %).

Nejnižší podíl neúspěchu

ModelKontrolyPodíl
Toyota RAV47 0265,4 %
Porsche Macan4 2496,3 %
Audi Q210 7876,6 %
Honda Cr-V5 0506,7 %
Mazda CX-301 3937,0 %
Volkswagen Golf1 9047,1 %
Toyota Aygo1 5887,2 %
Toyota Prius1 6847,6 %
Volkswagen T-Cross3 6527,7 %
Citroën C31 0307,8 %

Nejvyšší podíl neúspěchu

ModelKontrolyPodíl
Ford Ranger15 07018,0 %
Mercedes-Benz Vito1 64517,1 %
Volkswagen Passat1 23514,8 %
Peugeot 50081 02114,8 %
Tesla Model 35 64014,8 %
Hyundai Ioniq5 17314,8 %
Kia Ceed3 91913,9 %
Volkswagen Tiguan2 82613,6 %
Kia Sportage2 78213,5 %
Hyundai Kona4 96713,3 %

Rozdíl podle druhu paliva

Podíl počátečního neúspěchu podle druhu paliva, v rámci stejné věkové skupiny. Porovnávejte pouze v rámci jedné věkové skupiny: vozový park se podle paliva výrazně liší stářím.

Palivo3-5 let6-8 let9-11 let12-14 let15-19 let
Jiné28,9 %35,4 %
Benzin11,6 %18,3 %27,4 %35,9 %42,2 %
Nafta17,3 %21,1 %29,1 %37,0 %42,1 %
Elektro13,6 %18,8 %31,9 %33,3 %34,0 %
Elektro/Nafta12,6 %15,7 %22,4 %33,3 %
Plyn (bi-fuel)16,2 %
Hybrid10,4 %14,5 %19,8 %25,5 %32,2 %
LPG35,9 %36,3 %

Metodika a definice

  • Zdroj: DVSA MOT test results, otevřená data, testovací rok 1. ledna 2025 až 31. prosince 2025.
  • Kontrola se počítá jako kontrola s počáteční závadou, pokud byla při PRVNÍ kontrole dané návštěvy zjištěna alespoň jedna skutečná závada, tedy vlastní initial test DVSA. Opakovaná kontrola se nikdy nepočítá.
  • Čísla za celý vozový park podle věkové skupiny pocházejí z celého britského MOT vozového parku, nefiltrovaná podle značky nebo modelu.
  • Čísla za kategorie a modely jsou měřena napříč 258 modely od 28 značek, které Plateop sleduje (5 893 datových buněk). To je široké pokrytí, ale ne celý vozový park; čísla za celý vozový park výše jsou pro to referencí.
  • Model se počítá jako výjimka pouze při alespoň 1 500 kontrolách v dané věkové skupině. Stáří je stáří vozidla od data první registrace, nikoli rok výroby: DVSA eviduje datum prvního použití, nikdy rok výroby.
  • DVSA v květnu 2018 změnila třídění kategorií závad. Čísla za kategorie v tomto vydání používají pouze výsledky kontrol zaznamenané podle třídění platného pro jeho vlastní testovací rok.
  • Vydání se po zveřejnění už nemění. Toto vydání bylo sestaveno 2. září 2026.

Meziroční srovnání se objevují od druhého zamrzlého vydání: každé vydání je zamrzlé, aby bylo možné změny prokázat.

Použití těchto čísel

Volně citovatelné s uvedením zdroje, online prosím s odkazem:

Zdroj: Plateop MOT Monitor, plateop.com/pers

Stáhnout JSON

Vložte tento kód na svůj web nebo do svého redakčního systému, aby se zobrazil graf výše. Pod ním se automaticky zobrazí odkaz zpět na tuto stránku.

Tato čísla jsou zveřejněna pod licencí Creative Commons Uveďte původ 4.0 (CC BY 4.0); uvedení zdroje je povinné.

Všechna vydání a metodika