NCT Monitor 2025
Vydání 1. Čísla o neúspěšnosti irské National Car Test na základě otevřených dat RSA za období 1. ledna 2025 až 31. prosince 2025.
Z aut ve stáří 3-5 let neuspělo u NCT 20,6 %. U aut ve stáří 15-19 let je to 68,6 %. Kompletní tabulky jsou níže a lze je volně citovat s uvedením zdroje.
Neúspěšnost podle věkových skupin
Podíl kontrol NCT, které neuspěly, podle stáří vozidla v okamžiku kontroly. Na základě celého irského vozového parku NCT.
| Stáří | Kontroly | Neuspělo | Podíl |
|---|---|---|---|
| 3-5 let | 134 662 | 27 757 | 20,6 % |
| 6-8 let | 340 180 | 108 151 | 31,8 % |
| 9-11 let | 360 591 | 171 613 | 47,6 % |
| 12-14 let | 403 318 | 232 949 | 57,8 % |
| 15-19 let | 402 199 | 275 945 | 68,6 % |
Nejčastější kategorie závad
Podíl kategorizovaných položek závad v této kategorii, měřeno na 542 modelech, které Plateop sleduje. Je to podíl položek závad, nikoli pravděpodobnost, že auto neprojde NCT: auto může neuspět z více důvodů najednou.
| Kategorie | Neuspělo | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|---|
| Steering, suspension, wheels and tyres | 643 828 | 1 721 520 | 37,4 % |
| Lighting equipment and parts of the electrical system | 462 399 | 1 721 235 | 26,9 % |
| Braking equipment | 362 697 | 1 715 540 | 21,1 % |
| Steering | 260 890 | 1 712 654 | 15,2 % |
| Nuisance | 180 150 | 1 692 246 | 10,7 % |
| Other equipment | 137 417 | 1 719 974 | 8,0 % |
| Chassis and chassis attachments | 98 397 | 1 684 970 | 5,8 % |
| Ostatní (blíže nezařazeno) | 16 332 | 1 681 055 | 1,0 % |
Modely s nejnižším a nejvyšším podílem neúspěchu
Za každou věkovou skupinu tři modely s nejnižším a nejvyšším podílem neúspěchu. Počítají se jen modely s alespoň 800 kontrolami v dané skupině; malé počty vytvářejí náhodné výsledky, a proto zůstávají stranou.
3-5 let
Nejnižší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Volkswagen T-Roc | 1 771 | 9,6 % |
| Hyundai i20 | 1 289 | 11,7 % |
| Toyota RAV 4 | 2 889 | 11,7 % |
Nejvyšší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Tesla Model 3 | 1 171 | 54,5 % |
| Dacia Duster | 1 269 | 44,4 % |
| Dacia Sandero | 1 064 | 39,9 % |
6-8 let
Nejnižší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Volkswagen T-Roc | 1 703 | 14,7 % |
| Audi Q2 | 1 167 | 18,6 % |
| Audi Q3 | 995 | 19,6 % |
Nejvyšší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Citroën C4 | 1 381 | 55,0 % |
| Dacia Duster | 3 375 | 51,6 % |
| Opel Mokka | 1 529 | 48,1 % |
9-11 let
Nejnižší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Toyota Yaris | 5 813 | 32,4 % |
| Toyota Vitz | 895 | 32,4 % |
| Nissan Note | 3 607 | 34,4 % |
Nejvyšší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Peugeot Partner | 1 048 | 74,1 % |
| Peugeot 5008 | 859 | 71,7 % |
| Nissan X-Trail | 1 641 | 67,7 % |
12-14 let
Nejnižší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Toyota Vitz | 1 436 | 33,8 % |
| Honda Jazz | 872 | 35,2 % |
| Volkswagen UP | 1 719 | 39,9 % |
Nejvyšší podíl neúspěchu
| Model | Kontroly | Podíl |
|---|---|---|
| Peugeot Partner | 1 314 | 79,1 % |
| Nissan Qashqai | 13 169 | 77,9 % |
| Renault Grand Scenic | 904 | 74,8 % |
Metodika a definice
- Zdroj: otevřená data NCT od Road Safety Authority (RSA), za období 1. ledna 2025 až 31. prosince 2025.
- Kontrola se počítá jako neúspěšná, pokud vozidlo dostalo při této kontrole vlastní neúspěšný výsledek RSA. NCT začíná ve čtyřech letech, takže nejmladší zveřejněná věková skupina (3 až 5 let) zahrnuje jen stáří čtyři a pět let; skupina pro nula až dva roky neexistuje.
- Čísla o vozovém parku podle věkových skupin pocházejí z celého irského vozového parku NCT, bez filtru podle značky nebo modelu.
- Čísla kategorií a modelů jsou měřena na 542 modelech 47 značek, které Plateop sleduje (1 501 datových buněk). Je to široké, ale ne celý vozový park; referencí jsou čísla o parku výše.
- Model se počítá jako extrém až od 800 kontrol v dané věkové skupině.
- Vydání se po zveřejnění nemění. Toto vydání bylo sestaveno 3. září 2026.
Použití těchto čísel
Volně citovatelné s uvedením zdroje; online prosím s odkazem:
Zdroj: NCT Monitor Plateop, plateop.com/pers
Všechna vydání a metodika