STK Monitor 2025
Vydání 2. Čísla o neúspěšnosti české STK, na základě otevřených dat Ministerstva dopravy za období 1. ledna 2025 až 31. prosince 2025.
Z vozidel ve stáří 3-5 let mělo vážnou nebo nebezpečnou závadu 3,9 %. U vozidel ve stáří 15-19 let je tento podíl 10,3 %. Kompletní tabulky jsou níže a lze je volně citovat s uvedením zdroje.
Změny oproti 2024
Toto vydání (2025) porovnává české technické prohlídky provedené v roce 2025 s prohlídkami z předchozího roku (2024). Obě vydání pokrývají vždy jeden kalendářní rok prohlídek.
Rozdíly menší než 1,0 procentní bod spadají do běžného meziročního kolísání a nejsou zvýrazněny.
| Stáří | Předchozí vydání | Aktuální vydání | Rozdíl |
|---|---|---|---|
| 3-5 let | 3,7 % (14 795/400 509) | 3,9 % (14 514/376 071) | +0,2 procentní bod |
| 6-8 let | 4,8 % (33 712/705 242) | 4,9 % (33 979/699 775) | +0,1 procentní bod |
| 9-11 let | 6,3 % (27 945/445 180) | 6,4 % (30 085/470 243) | +0,1 procentní bod |
| 12-14 let | 7,8 % (45 136/579 575) | 8,1 % (43 458/539 903) | +0,3 procentní bod |
| 15-19 let | 9,8 % (98 952/1 013 054) | 10,3 % (95 852/930 191) | +0,5 procentní bod |
| Kategorie | Předchozí vydání | Aktuální vydání | Rozdíl |
|---|---|---|---|
| Identifikace vozidla | 4,0 % | 4,0 % | 0,0 procentní bod |
| Brzdové zařízení | 19,6 % | 19,6 % | 0,0 procentní bod |
| Řízení | 7,7 % | 7,7 % | 0,0 procentní bod |
| Výhled z vozidla | 6,4 % | 6,4 % | 0,0 procentní bod |
| Osvětlovací zařízení a součásti elektrické soustavy | 18,3 % | 18,3 % | 0,0 procentní bod |
Modely, které se změnily, podle věkové skupiny
3-5 let
- Nově v nejnižším podílu: Suzuki Vitara, Hyundai i20
- Zmizel z nejnižšího podílu: Toyota RAV4, Volkswagen Golf
6-8 let
- Nově v nejvyšším podílu: Fiat Ducato, Peugeot Boxer
- Zmizel z nejvyššího podílu: Mercedes-Benz Sprinter, Citroen Jumper
- Nově v nejnižším podílu: Honda CR-V
- Zmizel z nejnižšího podílu: Volkswagen Golf Sportsvan
9-11 let
- Nově v nejvyšším podílu: Ford Transit Custom
- Zmizel z nejvyššího podílu: Renault Megane
- Nově v nejnižším podílu: Volkswagen Golf Sportsvan, Seat Leon, Volkswagen Golf
- Zmizel z nejnižšího podílu: Skoda Citigo, Suzuki SX4, Skoda Yeti
12-14 let
- Nově v nejvyšším podílu: Citroen Berlingo, Fiat Ducato
- Zmizel z nejvyššího podílu: Citroen C4 Picasso, Peugeot Partner
- Nově v nejnižším podílu: Audi A4
- Zmizel z nejnižšího podílu: Volkswagen Tiguan
Podíl vážných a nebezpečných závad podle věkové skupiny
Podíl technických prohlídek s alespoň jednou vážnou nebo nebezpečnou závadou (stupeň B nebo C), podle stáří vozidla v okamžiku prohlídky. Na základě celého českého vozového parku STK.
| Stáří | Prohlídky | Se závadou B/C | Podíl |
|---|---|---|---|
| 3-5 let | 376 071 | 14 514 | 3,9 % |
| 6-8 let | 699 775 | 33 979 | 4,9 % |
| 9-11 let | 470 243 | 30 085 | 6,4 % |
| 12-14 let | 539 903 | 43 458 | 8,1 % |
| 15-19 let | 930 191 | 95 852 | 10,3 % |
Nejčastější kategorie závad
Podíl kategorizovaných položek závad v této kategorii, měřeno na 108 modelech, které Plateop sleduje. Je to podíl položek závad, nikoli pravděpodobnost, že vozidlo neprojde technickou prohlídkou: vozidlo může mít závadu z více důvodů najednou.
| Kategorie | Se závadou B/C | Prohlídky | Podíl |
|---|---|---|---|
| Podvozek a jeho části | 17 836 974 | 62 659 921 | 28,5 % |
| Brzdové zařízení | 12 072 853 | 61 486 979 | 19,6 % |
| Osvětlovací zařízení a součásti elektrické soustavy | 11 438 165 | 62 667 091 | 18,3 % |
| Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení | 10 595 232 | 61 942 304 | 17,1 % |
| Řízení | 4 534 328 | 58 690 991 | 7,7 % |
| Výhled z vozidla | 3 774 825 | 59 282 642 | 6,4 % |
| Identifikace vozidla | 2 459 540 | 62 004 917 | 4,0 % |
| Škodlivé vlivy provozu vozidla | 979 810 | 56 698 747 | 1,7 % |
| Ostatní výbava | 1 028 131 | 60 983 023 | 1,7 % |
| Doplňkové zkoušky vozidel pro hromadnou přepravu osob | 46 814 | 44 879 298 | 0,1 % |
Modely s nejnižším a nejvyšším podílem závad
Za každou věkovou skupinu tři modely s nejnižším a nejvyšším podílem vážných nebo nebezpečných závad. Počítají se jen modely s alespoň 800 prohlídkami v dané skupině; malé počty vytvářejí náhodné výsledky, a proto zůstávají stranou.
3-5 let
Nejnižší podíl závad
| Model | Prohlídky | Podíl |
|---|---|---|
| Suzuki Vitara | 1 254 | 1,3 % |
| Hyundai i20 | 1 004 | 1,4 % |
| Škoda Karoq | 11 128 | 1,7 % |
Nejvyšší podíl závad
| Model | Prohlídky | Podíl |
|---|---|---|
| Peugeot Boxer | 1 981 | 10,7 % |
| Fiat Ducato | 1 575 | 10,1 % |
| Citroen Jumper | 1 160 | 8,8 % |
6-8 let
Nejnižší podíl závad
| Model | Prohlídky | Podíl |
|---|---|---|
| Suzuki SX4 | 1 351 | 1,8 % |
| Suzuki Vitara | 4 563 | 2,0 % |
| Honda CR-V | 1 013 | 2,2 % |
Nejvyšší podíl závad
| Model | Prohlídky | Podíl |
|---|---|---|
| Fiat Ducato | 3 691 | 8,8 % |
| Peugeot Boxer | 3 644 | 8,8 % |
| Dacia Dokker | 6 280 | 8,7 % |
9-11 let
Nejnižší podíl závad
| Model | Prohlídky | Podíl |
|---|---|---|
| Volkswagen Golf Sportsvan | 1 338 | 2,6 % |
| Seat Leon | 1 446 | 3,5 % |
| Volkswagen Golf | 11 274 | 4,0 % |
Nejvyšší podíl závad
| Model | Prohlídky | Podíl |
|---|---|---|
| Dacia Dokker | 1 701 | 11,9 % |
| Ford Transit Custom | 1 399 | 10,9 % |
| Ford Transit | 3 269 | 10,4 % |
12-14 let
Nejnižší podíl závad
| Model | Prohlídky | Podíl |
|---|---|---|
| Skoda Citigo | 1 849 | 4,1 % |
| Audi A6 | 3 332 | 4,9 % |
| Audi A4 | 1 157 | 4,9 % |
Nejvyšší podíl závad
| Model | Prohlídky | Podíl |
|---|---|---|
| Ford Transit | 6 816 | 13,7 % |
| Citroen Berlingo | 1 676 | 13,4 % |
| Fiat Ducato | 2 327 | 12,3 % |
Metodika a definice
- Zdroj: otevřená data technické prohlídky (STK), Ministerstvo dopravy, období 1. ledna 2025 až 31. prosince 2025.
- Prohlídka se počítá jako prohlídka se závadou, pokud měla alespoň jednu vadu stupně B (vážná, vozidlo smí jet jen podmínečně) nebo C (nebezpečná, vozidlo dál jet nesmí). Lehké vady stupně A se nikdy nepočítají; proto jsou české podíly strukturálně nižší než u zemí, které počítají každou skutečnou závadu.
- Čísla o vozovém parku podle věkových skupin pocházejí z celého českého vozového parku STK, bez filtru podle značky nebo modelu.
- Čísla kategorií a modelů jsou měřena na 108 modelech 23 značek, které Plateop sleduje (643 datových buněk). Je to široké, ale ne celý vozový park; referencí jsou čísla o parku výše.
- Model se počítá jako extrém až od 800 prohlídek v dané věkové skupině.
- Vydání se po zveřejnění nemění. Toto vydání bylo sestaveno 3. září 2026.
Srovnání s předchozím rokem začíná od druhého zmrazeného vydání: každé vydání je zmrazeno, takže posuny jsou prokazatelné.
Použití těchto čísel
Volně citovatelné s uvedením zdroje; online prosím s odkazem:
Zdroj: STK Monitor Plateop, plateop.com/pers
Všechna vydání a metodika